Метеочутливість

Головний біль, слабість, швидка стомлюваність напередодні зміни погоди турбують майже кожного другого, особливо людей похилого віку. Відомо, що погоду визначають безліч факторів: атмосферний тиск, температура, вологість, зміст у повітрі озону й кисню, радіоактивність, магнітні бури. Доведено, що кожний з них робить прямий або непрямий вплив на наше самопочуття й здоров'я.

Погодні фактори діють на нас різними шляхами. Через шкіру впливають температура, вологість, вітер, сонячні промені, атмосферна електрика, радіоактивність. Через легені ми сприймаємо температуру, вологість, вітер, чистоту повітря, його іонізацію. На зір, слух, нюх, смак діють шум, запах, температура, хімічний склад повітря.

Почувають зміну погодних умов і багато тварин. Це своєрідні живі барометри. При похолоданні клубком згортаються кішки. Коли наближається дощ - поспішно ховаються мурахи. Задовго до шторму, який насувається, від берегів у море спливають медузи.

Наш організм реагує на погодні зміни перебудовою своїх біологічних систем, від чого ми й почуваємо себе не занадто добре. Однак подібні реакції ще не розцінюються лікарями як серйозна проблема. Метеочутливість стає дійсно небезпечною, якщо у відповідь на атмосферні зміни організм видає патологічні реакції: загострюються хронічні хвороби, з'являються несподівані збої в роботі серця, шлунка й легенів. Ці неполадки можуть виникнути ще до зміни погоди як свого роду сигнальна реакція. По даним вчених спалахи грипу, наприклад, доводяться саме на неблагополучні з погляду погодних умов дні. У цей небезпечний проміжок часу попадають три-чотири дня до й кілька днів після настання змін.

Статистика свідчить, що в розвинених країнах біля третини чоловіків і майже половини жінок мають підвищену чутливість до змін погодних умов. Значно більше метеочутливих серед хворих, особливо легеневими й серцево-судинними захворюваннями.

Самопочуття людей, які страждають серцево-судинними захворюваннями часто погіршується за кілька годин до різкої зміни температури й атмосферного тиску. У них головний біль, слабість, занепокоєння, біль у суглобах, приступи стенокардії може провокувати навіть зміна напрямку вітру. Одним із самих несприятливих факторів для людей із захворюваннями серця є висока вологість повітря, а випадки раптової смерті часто збігаються із грозою, яка насувається.

Сприяють підвищеної метеочутливості надлишкова вага й ендокринні порушення в період статевого дозрівання, вагітності й клімакс. Підвищена метеочутливість може раптово виникнути після травми голови, грипу, ангіни, запалення легенів. Цікаво, що в деяких людей вона передається навіть у спадщину.

У здорових людей зміна погоди супроводжується швидкими змінами вироблення гормонів, змісту тромбоцитів у крові, згортання крові, активності ферментів. Ці зміни - своєрідна захисна реакція організму на несприятливі умови. У хворих же подібна перебудова організму запізнюється або не відбувається зовсім.

З нездужаннями, пов'язаними з погодою, до лікаря звертаються не багато хто. Тому важливо знати, як потрібно поводитися в подібних випадках:

1. При різкій зміні погоди варто зменшити фізичну активність, потрібно уникати напруженої розумової роботи, здатної викликати перевтому.

2. У ці дні не слід перевантажувати себе їжею, зловживати м'ясною, жирною й смаженою їжею, треба виключити гострі приправи й алкогольні напої. Перевагу краще віддати молочно-рослинній дієті. У дні різкої зміни погоди при безсонні й при підвищеному збудженні можна прийняти заспокійливі засоби, наприклад, валеріанові краплі.